Przyroda

Zalew w Koszęcinie

Dodaj do planera

Zalew w Koszęcinie znajduje się między miejscowościami Koszęcin i Prądy tuż obok przepływa rzeka Leśnica. Jest to sztuczny zbiornik wodny stworzony przez człowieka. Jak możemy przeczytać w książce pt: „Walory przyrodnicze i kulturowe Gminy Koszęcin” napisaną przez mieszkańca gminy Koszęcin Czesława Tyrola:

„… w 1984 roku, wydobywano piasek, przeznaczając go na budowę wiaduktu w Kaletach – tak powstał zbiornik wody gruntowej o pow. 5 ha, ulegający renaturalizacji, co czyni go ciekawym pod względem przyrodniczym”*.

W ten sposób człowiek stworzył idealne środowisko  dla roślin, zwierząt, ptaków, płazów i gadów oraz różnego gatunku owadów.

Można napotkać również zwierzęta: wydry, bobry, sarny, jelenie, zająca szarego, nawet dzika. Miejsce to stanowi niewyczerpalne źródło pokarmu.

Dla miłośników ornitologii jest to idealne miejsce do obserwacji przyrody i gatunków takich jak: zimorodek, kos, trzciniak zwyczajny, łabędź niemy, kokoszka wodna, czapla siwa, krzyżówka, łyska.

W chwili obecnej Gmina Koszęcin dzierżawi zalew osobie prywatnej dzięki czemu to miejsce dużo zyskało, powstało miejsce na ognisko, zabudowano ławki, stół z bali. Można tu odpocząć i nacieszyć się bliskością z naturą. Odetchnąć od zgiełku miasta, wsłuchać się w odgłosy lasu, śpiew ptaków. Miejscowi wędkarze upodobali sobie to miejsce, gdyż w wodach zalewu można złowić takie gatunki jak: karp, szczupak, płoć, lin, wzdręga, okoń, leszcz, karaś.

W gęstych szuwarach każdego roku swe gniazda zakładają łabędzie nieme. Można podziwiać „spacer” po wodzie całej rodziny z młodymi.

 

Wyznacz trasę
Newsletter - Zapisz się