Kultura

Centrum Wystawiennicze Pyskowice - Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach

Dodaj do planera

Centrum Wystawiennicze w Pyskowicach mieści się w samym "sercu" miasta, na rynku. Ulokowane jest w zabytkowym budynku ratusza, byłej siedzibie władz miasta.

Jego zakres działalności, to: wystawy o charakterze historycznym, Galeria Sztuki PODcień, Pracownia Artystyczna, okazjonalne wystawy o różnorodnej tematyce, wykłady, pogadanki, lekcje historyczne, spotkania ze "sztuką szerokopojętą" oraz weekendy familijne, czyli zabawy w świecie plastyki i nie tylko.

Podstawowy zakres działalności Centrm Wystawienniczego to, wystawy:

-  stałe, to: “Pyskowice - Rozwój wpisany w tradycję”, “Minerały i skamieniałości”, “Klub filmowy Jaś”.
-  czasowe ukazujące historię lokalną, pasje meiszkańców Pyskowic, okolic oraz gości.
- z obszaru szeroko rozumianej sztuki - prowadzone w Galerii Podcień. Przedstawiana tutaj jest twórczość artystów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem twórców regionalnych. 
    Galeria PODcień działa już od blisko 30 lat. W szczególności opiera swoją działalność na promowaniu artystów lokalnych oraz grup plastycznych regionu śląskiego. Odbywają się w niej wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii oraz rękodzieła.
    W pracowni artystycznej prowadzone są zajęcia z zakresu różnych dziedzin plastycznych, między innymi; malarstwa, rysunku, ceramiki, rzeźby, szycia użytkowego. W ramach działalności pracowni  organizowane są letnie plenery malarskie oraz wystawy i pokazy prac kursantów.

Dodatkowo w Centrum Wystawienniczym mają miejsce spotkania sympatyków turystyki w klubie "Obieżyświat" oraz wykłady, pogadanki, lekcje historyczne dotyczące historii regionu i nie tylko. Organizowane są spotkania autorskie i spotkania z ciekawymi osobistościami. 

Głównym celem działalności Centrum Wystawienniczego jest szeroko rozumiana pormocja regionu i jego mieszkańców. Główną, stałą ekspozycją jest wystawa historii Pyskowic (tej dawnej i tej współczesnej) i pobliskich miejscowości. To doskonałe źródło informacji o mieście dla turystów i wszystkich przejezdnych odwiedzających Pyskowice, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Centrum Wystawiennicze ma zaszczyt gościć wszstykie delegacje i ważne osobistości, które zawitają do naszego miasta. To "wizytówka" miasta Pyskowic. 

Dużą popularnością cieszą się wystawy, których twórcami są lokalni pasjonaci. Na stałe nawiązana jest współpraca z 4 lokalnymi pasjonatami historii i nie tylko, którzy chętnie wystawiają swoje zbiory i dzielą się wiedzą i pasją. Wydarzenia towarzyszące, min. Noc Muzeów, spacery historyczne, gry terenowej związane z historią. Dodatkowo pracownicy MOKiS wykorzystują przestrzeń samego rynku organizując różnego rodzaju wydarzenia w przestzeni otwartej odpowiadając na potrzeby meiszkańców i gości (sprawdza się zwłaszcza w okresie pandemii).

Stałą ofertą wakacyjną, realizowaną od dwóch lat przy Centrum Wystawienniczym są Lenie koncerty prz fontannie. Jest to cykl kameralnych koncertów z muzyką niebanalną. W 2019 r. zagrali:

- The Jazz Elwers
- Todo Art Trio
- Hanka Nowicka - Rożeń i Jazz Bar Band
- Maja Famuła i Barbara Pakura
W 2020 r. zagrali:
- Zespół NIVEL
- Mateusz Adamczyk TRIO
- Kajetan Drozd BAND
- Les Femmes

Pyskowice jako jedno z nielicznych niewielkich miast może się poszczycić takim obiektem, jak Centrum Wystawiennicze, które ciekawie i szczegółowo zaznajami przybyłych gości z jego historią, zwyczajami i charakterystyką regionu, do którego przynależy.  Wielkim jego atutem jest fakt, że zbiory i artefakty w nim zawarte są pozyskane m.in. z zasobów mieszkańców Pyskowic. Zarówno wystawy stałe, jak i cykliczne opierają się w dużej mierze na wiedzy, doświadczeniach i bogatych zbiorach tutejszych pasjonatów historii lokalnej. Mogą pochwalić się swymi licznymi zbiorami, podzielić się sowją ogromną wiedzą ze zwiedzającymi, a takżę prowadzić ciekawe dyskusje. Goście odwiedzający wystawy prezentowane w Centrum Wystawienniczym wzbogacają swoją wiedzę o Pyskowicach i regionie i chętnie wracają zwiedząc kolejne wystawy. 
Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Podcień prowadzącą swoją działalność w Centrum Wystawienniczym mająca spore zasługi w zakresie promowania artystów regionalnych, między innymi mieszkających w Pyskowicach oraz okolicach Pyskowic.
Wspaniałym na to przykłądem jest promocja grupy plastycznej "Barwy śląska", której założycielem i głównym przedstawicielem jest pan Stanisław Gerard Trefoń. W skłąd grupy wcodzą bardziej i mniej znani artyści "naiwni" o bardzo szerokim i różnorodnym obszarze zainteresowań; malarstwo, rzeźba, rękodzieło. Ich twórczość jest ściśle związana z tematyką regionalną. Tematem prac są ginące zawody naszego regionu, typowa architektura, sceny rodzajowe i pejzaże. 
Niespotykaną nigdzie propozycją Centrum Wystawienniczego jest mieszcząca się tu pracownia artystyczna dla dorosłych i młodzieży, w której odbywają się zajęcia z różnych dziedzin plastycznych dla wszystkich chętnych nie zależnie od poziomu zaawansowania. Zajęcia są ogolnie dostępne i nieodpłatne. Cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Pyskowic, ale również ościennych miejscowości. Jest to ciekawa alternatywa dla spędzenia wolnego czasu dla seniorów, dla młodych ludzi możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności przed egzaminem do szkoły plastycznej. Każdy kto ma pasję twórczą, jest tu mile widziany. 
Całość oferty jest udostępniona bezpłatnie. Godziny otwarcia Centrum Wystawinniczego umożliwiają zwiedzanie wystaw siedem dni w tygodniu w bardzo dogodnych godzinach. Centrum stale poszerza swoją ofertę wystawienniczą, edukacyjną oraz animacyjną ściągając coraz większe liczby gości. 

 

Wyznacz trasę
Newsletter - Zapisz się