Warto zobaczyć

Zatopiona kopalnia Bibiela Pasieki w Miasteczku Śląskim

Dodaj do planera

XVIII i XIX wiek to wzmożony okres rozwoju górnictwa na terenach dzisiejszego województwa śląskiego. To właśnie w tym czasie szczególnym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców zaczął cieszyć się region Tarnowskich Gór. Przeprowadzone badania wykazały całkiem spore pokłady złóż srebra, żelaza, cynku czy ołowiu. W szczególności w północno-wschodnich terenach dzisiejszego powiatu tarnogórskiego od połowy XIX wieku szukano rud żelaza.
Właściciele kopalń w regionie tarnogórskim od samego początku borykali się z problemem napływającej wody. Z tego też powodu często po prostu zasypywano podtopione szyby. Jednak było to tylko połowiczne rozwiązanie. 17 czerwca 1917 roku. Około godziny 12:00 zauważono wdzierającą się do szybów wodę. W ciągu zaledwie dwóch godzin cała kopalnia znalazła się pod wodą. Utracono nie tylko wszystkie drogocenne maszyny i wyposażenie, lecz w ciągu jednej chwili ponad 700 osób pozostało bez pracy.
Dziś na miejscu dawnej kopalni znajduje się zespół stawów zwanych „Pasiekami”. Można zetknąć się tu zarówno z kilkoma większymi stawami, jak i licznymi sadzawkami. Ogromną zaletą tych miejsc jest ich różnorodność oraz wielobarwność. Mają na to wpływ oczywiście związki metali, które wypłukiwane są z dawnych szybów. Na miejscu zetkniemy się z pozostałościami dawnych budynków administracyjnych oraz łaźni.

Wyznacz trasę
Newsletter - Zapisz się