Pierwsze wzmianki na temat kaplicy pw. św. Marka pochodzą z 1679 r. z protokołu wizytacyjnego Pyskowic. Pierwotnie obiekt ten był drewniany, obecnie natomiast jest to kościółek murowany, powstały w 1852 r. Został on wzniesiony jako świątynia pątnicza przez ówczesnego proboszcza pyskowickiego – ks. Adriana Włodarskiego.
Z jego powstaniem związana jest legenda. Wg niej, pierwotnym miejscem budowy kaplicy miały być leżące na południe od Karchowic Zaolszany. Tam więc zgromadzono cały materiał budowlany. Tradycja mówi, że nocą raki przeniosły wszystkie materiały na inne miejsce, właśnie do Zawady. Uznano to za cud Boży i kaplicę wybudowano w miejscu wskazanym przez Pana Boga. Obok kapliczki znajdowało się niegdyś źródło, które miało mieć, wg miejscowej ludności, właściwości lecznicze, głównie jeżeli chodzi o leczenie schorzeń oczu. Niestety wyschło ono po I wojnie światowej. Również z tym faktem związana jest legenda, która mówi, iż cudowno źródełko wyschło z uwagi na profanację, jakiej dopuścił się lokalny woźnica, myjąc w nim i pojąć konie. Ile w tym prawdy, nie wiadomo. Faktem jednak jest, iż w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się źródło, pod koniec XIX w. wybudowano, zabytkową już dzisiaj, ale nadal funkcjonującą, stację wodociągową „Zawada”.
Od początku swojego istnienia kaplica była celem procesji błagalnych z pyskowickiej parafii i tradycja ta nie zanikła do dnia dzisiejszego. Każdego roku, 25 kwietnia, do Zawady przybywa procesja i odprawiana jest msza św. Obecnie w kościółku sprawowane są dwa nabożeństwa w tygodniu.
W 1995 r. przeprowadzony został gruntowny remont świątyni.