Kultura

Skansen Lubecko

Dodaj do planera

Skansen starych maszyn rolniczych mieści się w Lubecku, nieopodal tamtejszego sanktuarium – w stodole zbudowanej na początku XIX w. Wśród eksponatów można znaleźć m.in. starą sieczkarnię, która cięła siano czy słomę na sieczkę, młocarnię, służącą oddzielaniu ziaren od kłosów, kolb, radło spulchniające glebę, kierat, który ciągnięty przez konia napędzał inne sprzęty, bryczkę i dawny wóz strażacki. Przedstawiona jest też scena cudownego znalezienia obrazka z Lubecka.

Pan Józef Richter z Klubu Kierat Team Lubecko, a także członek Klubu RetroTRAKTOR oraz Traktor i Maszyna, od roku 2013, po wojażach zagranicznych i obserwacji licznych imprez, gdzie prezentowano stare maszyny rolnicze, zajął się zbieraniem i renowacją zapomnianych maszyn rolniczych, znajdujących się czasem w niedostępnych zakamarkach różnych pomieszczeń gospodarczych. Z biegiem czasu zgromadził dość liczną kolekcję, którą wystawił na własnej posesji, a że zainteresowanie rosło i goście zaczęli licznie się zjeżdżać z okolicy i nie tylko – naszemu kolekcjonerowi zaczęło brakować miejsca na eksponaty. Ksiądz Proboszcz Parafii Lubecko Andrzej Bartysiewicz zaproponował panu Józefowi niszczejąca stodołę na plebanii w Lubecku przy ul. Głównej 42.


Stodołę tą ks. Wikary tutejszej parafii – Tomasz Hajok wraz z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko, Klubem Kierat Team Lubecko oraz wolontariuszami z Lubecka, zaczęli mozolnie porządkować. W chwili obecnej część maszyn rolniczych jest ustawiona i przygotowana do prezentacji, a skansen służy nie tylko celom poznawczym i edukacyjnym, ale także do integrowania różnych grup społecznych i w organizowaniu spotkań. Skansen w Lubecku to miejsce gdzie można dotknąć historii, wrócić wspomnieniami do czasów młodości i pochylić się nad trudną pracą na roli.

Wyznacz trasę
Newsletter - Zapisz się