Laureat konkursu Marka Lokalna w kategorii produkt turystyczny/rekreacyjny.
Powstały w 2001 r. z inicjatywy Jana Myrcika Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej „U Myrcika” opiera się o zbiory swojego założyciela dotyczące historii ziemi śląskiej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów znajdujących się na mapie powiatu lublinieckiego.
Ośrodek mieści się w czterech pomieszczeniach prywatnych Jana Myrcika i jest swoistego rodzaju muzeum regionalnym. Można w nim zobaczyć m.in.:
Śląską Izbę Regionalną z końca XIX w.;
eksponowaną na manekinach galerię stroju ludowego;
stałą ekspozycję starej książki i kartografii śląskiej, w której znajdują się zbiory łacińskie, polskie i niemieckie;
eksponaty starośląskiego hutnictwa, minerałów, dawnego wyposażenia mieszkań oraz rolnictwa;
małe lapidarium kultury cmentarnej i stałą ekspozycję sztuki sakralnej, szczególnie krzyży kolędowych.
Działalność ośrodka to także organizowanie ciekawych wycieczek krajoznawczych, w tym m.in. „Szlakiem Zabytków Koszęcina”, „Szlakiem drewnianych kościołów powiatu lublinieckiego” i „Przyroda naszej Ziemi”. Placówka prowadzi również edukację regionalną przede wszystkim z zakresu historii ziemi lublinieckiej, a także ciekawe spotkania autorskie z Janem Myrcikiem (m.in. prelekcje pt. „Moja Mała Ojczyzna”, „Wielcy ludzie ziemi śląskiej”, „Poeci ziemi lublinieckiej”, „Od Piastów Opolskich po rozśpiewany Śląsk”), spotkania z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” dotyczące jego historii i działalności oraz spotkania dotyczące zabytków architektury i pomników przyrody istniejących w powiecie. Organizuje również czasowe wystawy tematyczne związane z historią i kulturą śląską.
Na miejscu znajduje się kiosk, w którym zakupić można publikacje o regionie (w tym również autorstwa Jana Myrcika) i ciekawe pamiątkami.
Przed ośrodkiem znajduje się wielka gablota, w której ukazane jest piękno gminy Koszęcin i powiatu lublinieckiego. Od września 2008 r. przed wejściem można również podziwiać pomnik poświęcony 370 poległym na różnych wojnach Koszęcinianom.